nsl
06 بهمن 1401 - 17:51

لزوم بهره گیری از توافقنامه سویل ۲ برای حذف آثار تحریم‌ها

رئیس جمعیت هلال احمر بر لزوم بهره گیری از توافقنامه سویل ۲ برای حذف آثار تحریم‌ها بر فعالیت‌های بشردوستانه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیر حسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر در جریان دومین روز برگزاری نشست مشورتی رؤسای جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (مِنا) که با حضور سران ۱۲ جمعیت ملی در بیروت برگزارشد گفت: همانگونه که در مقدمه توافقنامه سویل ۲ آمده است برای تحقق و مأموریت‌های مشترک جهت مقابله با بحران‌های کنونی و آنی نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر خود را متعهد به بازنگری این سند کرده و تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا از نقش محوری و کلیدی جمعیت‌های ملی در کشورهای متبوع آنها حمایت کند.

کولیوند در ادامه افزود: اجرای صادقانه این توافقنامه به حسن نیت، اعتماد، عملگرایی و احترام و حمایت متقابل برای فعالیت‌ها و برنامه‌های مشترک بستگی دارد.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه این نقش باید به درستی مورد شناسایی واقع شود ادامه داد: مطابق موافقتنامه سویل ۲ جمعیت‌های ملی نقش محوری در انجام فعالیت‌ها در کشورهایشان خواهند داشت و نقش کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ و فدراسیون بین المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر، هماهنگ کننده خواهند بود.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: آموزش‌های لازم برای نهادینه شدن موافقتنامه سویل ۲ به صورت مشترک توسط کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ و فدراسیون بین المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر به جمعیت‌های ملی و به کارکنان دفاتر کشوری کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ و فدراسیون بین المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر اعلام می‌شود.

کولیوند در ادامه گفت: هلال احمر ایران اقدامات لازم برای تقویت این نقش جمعیت‌ها در سطح ملی و ارتباط با همه شرکای کاری و حتی با دولت‌های ملی به شکل مناسب انجام داده چرا که این موضوع باید در کنفرانس بعدی بین المللی به شکل مناسب و درست اجرا شود.

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: بنابراین به عنوان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران انتظار می‌رود که با تاکید بر روح این سند از کلیه ظرفیت و توانمندی و تجارب نهضت صلیب سرخ به ویژه فعالیت‌ها و اقدامات ارزشمند فدراسیون در یک سال گذشته بهره لازم جهت حذف آثار سو تحریم‌ها بر فعالیت‌های بشردوستانه ما گرفته شود.

گفتنی است؛ توافقنامه سویل ۲ نسخه بازنگری‌شده و اصلاح‌شده مورد توافق ارکان نهضت بین المللی صلیب سرخ است که در نشست‌های اساسنامه‌ای ۲۰۲۲ ژنو به تصویب رسید.

منبع: مهر
شناسه خبر: 999748